30 automatycznych defibrylatorów będzie ratować życie przemyślan

12 stycznia br. w Urzędzie Miejskim w Przemyślu odbyła się wspólna konferencja prasowa Prezydenta Miasta Przemyśla Wojciecha Bakuna oraz Dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu Rafała Kijanki. Spotkanie było poświęcone projektowi Budżetu Obywatelskiego Miasta Przemyśla na 2021 r. zatytułowanemu "Bezpieczniejszy Przemyśl". Pod tą nazwą kryje się zaproponowany przez WSPR pomysł stworzenia sieci automatycznych defibrylatorów zewnętrznych, a przez to zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Przemyśla oraz odwiedzających nas turystów.

defibrylatory_4.jpeg

W spotkaniu wzięli udział także dyrektorzy przemyskich szkół, na terenie których będą się znajdować defibrylatory (m.in. SP 16, I L.O., II L.O.), przedstawiciele placówek medycznych, a także przedstawiciele jednostek wykorzystujących wersje mobilne defibrylatorów: Komenda Miejska Policji (2 sztuki), Straż Miejska w Przemyślu (2 sztuki) oraz Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o. - spółka otrzyma 5 sztuk, które będą się znajdowały w autobusach. Symbolicznie mobilne defibrylatory otrzymali od Prezydenta Wojciecha Bakuna właśnie w czasie konferencji Z-ca Komendanta Miejskiego Policji podinsp. Rafał Dryś, Komendant Straży Miejskiej Jan Geneja oraz Prezes MZK Łukasz Dziągwa. 

defibrylatory_3.jpeg

Wartość całego projektu to 254.855,22 zł, został on zrealizowany przez Wydział Rozwoju, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych UM. Wśród 30 automatycznych defibrylatorów 21 to urządzenia zamontowane na stałe na terenie budynków użyteczności publicznej, a pozostałe 9 to wspomniane urządzenia mobilne. 

Przemyscy ratownicy zapowiadają także cykl szkoleń dla młodzieży i dorosłych, które pozwolą bez obaw korzystać z urządzeń, których część już mogą Państwo zobaczyć na przemyskich ulicach. Jak podkreślał podczas konferencji Prezydent Wojciech Bakun, dzięki sieci 30 defibrylatorów, Przemyśl jest prawdopodobnie najlepiej wyposażonym pod tym względem miastem w Polsce w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. 

Na skróty